SRBIJA — V Srbiji se nadaljuje iskanje trupla dveletne deklice Danke Ilić, ki je izginila v naselju Banjsko Polje, za njo pa je deset dni potekala obsežna iskalna akcija. Osumljencema, ki naj bi deklico ubila, je višje državno tožilstvo v Zaječarju zaradi suma storitve kaznivega dejanja umora v sostorilstvu danes po zaslišanju odredilo pripor do 30 dni. Tožilstvo je 50-letnima osumljencema iz Bora odredilo pripor zaradi nevarnosti pobega, možnosti vplivanja na priče, uničenja ali odstranitve sledi storitve kaznivega dejanja ter zaradi vznemirjanja javnosti. Eden od njiju je med zaslišanjem, na katero so ju privedli sinoči, kaznivo dejanje v celoti priznal, drugi pa je molčal, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
SLOVENIJA — Boris Tomašič je v tokratni ekskluzivni oddaji gostil Miloša Milovića. Tokratnega gosta javnost pozna kot Golobovega nekdanjega neformalnega svetovalca za varnost. V preteklosti pa se je zapletel tudi v posle z Aleksandrom Čeferinom, zaradi katerih je bil po dolgi sodni kalvariji obsojen. V njegovem prvem (objavljenem) intervjuju je razkril resnico o Čeferinu in njegovem delovanju. Predsednik Uefe je za lastno korist očitno pripravljen potunkati tudi svoje najbližje prijatelje.
ZDRUŽENE DRŽAVE — Britansko-indijski pisatelj Salman Rushdie je v prvem televizijskem intervjuju po napadu nanj in pred izidom knjige Nož: premišljevanja po poskusu umora, ki bo izšla 16. aprila tudi v slovenščini, spregovori o napadu nanj. Kot je med drugim povedal, je bil napadalec z nožem “zadnja stvar, ki jo je videl z desnim očesom”. Napad na pisatelja se je zgodil v ZDA avgusta 2022. Tik preden je Rushdie na enem svojih nastopov začel s predavanjem, je k njemu skočil napadalec z nožem in ga večkrat zabodel v trup, vrat in obraz ter ga hudo poškodoval. Rushdie je napad preživel, a je oslepel na eno oko.
SLOVENIJA — Še šestim izkušenim novinarjem in urednikom RTVS Katji Benčina, Ani Gajič, Tjaši Platovšek, Valentinu Arehu, Jaki Elikanu in Natalia Schlauer so včeraj vročali odpovedi pogodb iz poslovnih razlogov. Hkrati so dobili ponudbe za novo zaposlitev, a večina s ponudbo za plače novinarjev začetnikov. Če te ponudbe zavrnejo, izgubijo pravice, ki bi jim sicer pripadle, do odpravnine in nadomestil na zavodu za zaposlovanje. Na cesto jih ne mečejo prvič. Na čakanje s prepovedjo vstopa v stavbo RTVS so jih pošiljali že pred novim letom. Takrat s še večjo skupino novinarjev. Po odločitvi delovnega in socialnega sodišča, da so lani nezakonito odstavili generalnega direktorja RTVS Andreja Graha Whatmougha in ga tudi nezakonito vrgli na cesto in po odločbah inšpektorjev, da so nezakonito gimnazijske maturante postavili za urednike uredništev TVS, zdaj nov vrh RTVS nadaljujejo odpuščanja novinarjev nekdanje Panorame, ki imajo izobrazbo in izkušnje tudi za uredniška dela.
UKRAJINA — Vrhovni poveljnik ukrajinske vojske Oleksandr Sirski je danes povedal, da so se razmere na fronti na vzhodu Ukrajine v zadnjih dneh “zelo poslabšale”. Po njegovih besedah so priča “znatni okrepitvi sovražnikove ofenzive po predsedniških volitvah v Rusiji”, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
SLOVENIJA — Po tem, ko je ministrstvo za digitalno preobrazbo pod vodstvom ministrice Emilije Stojmenove Duh pred več meseci kupilo 13.000 računalnikov in jih nato shranilo v enega od skladišč v Logatcu, je zdaj objavljen razpis, po katerem nameravajo razdeliti 10.000 računalnikov. V bistvu ne razdeliti, pač pa dati v izposojo, izbor bodo delali po vrstnem redu prispelih vlog, kar je še dodatna neumnost. Zato je treba biti pozoren na datume.
EVROPSKA UNIJA — V Evropskem parlamentu so odločali o migracijskem paktu in ga potrdili. Evropska poslanka iz Slovenije Romana Tomc je ob tem sporočila, da pakt ni dovolj ambiciozen pri zaščiti interesov Evropske unije in ne daje jasnega sporočila, da so meje EU varovane ter da ilegalni vstopi niso mogoči. Glasovanje o kvotah ilegalnih migrantov je danes tudi javno objavljeno. Iz pregleda je razvidno, da sta bila proti prerazporeditvam ilegalcev po državah iz Slovenije zgolj Romana Tomc in Milan Zver (oba SDS/EPP). Za migrante v Sloveniji so glasovali Franc Bogovič (SLS), Klemen Grošelj, Irena Joveva (oba Gibanje Svoboda), Matjaž Nemec (SD) in Ljudmila Novak (NSi). Milan Brglez se glasovanja ni udeležil, kot kaže je v Sloveniji, kjer si prizadeva za prevzem vodenja stranke SD.
SLOVENIJA — »Ne, ne bo trajalo leta, trajalo bo res par mesecev,« je premier Robert Golob obljubljal glede obnove po avgustovskih poplavah. A po osmih mesecih večina prebivalcev še sploh ne ve, ali se bo morala seliti ali ne. V tokratni oddaji Tarča je bilo mogoče slišati cel kup pripovedi ljudi, ki ne zmorejo skrivati svojega razočaranja zaradi počasnih postopkov.
AVSTRIJA — Avstrija bo nadzor na meji s Slovenijo in Madžarsko, ki se izteče sredi maja, podaljšala še za šest mesecev, je danes napovedal avstrijski notranji minister Gerhard Karner ob obisku mejnega prehoda Špilje na avstrijsko-slovenski meji, poročajo avstrijski mediji. »Ta mejni prehod kot noben drug ponazarja, kako pomembno je, da strogo in dosledno ukrepamo proti nezakonitemu tihotapljenju ljudi,« je dejal notranji minister Karner, ki je poudaril pomen nadzora meje v boju proti nezakonitim migracijam. Kot je ob tem še pojasnil, Avstrija nadzoruje svoje meje s Slovenijo, Češko, Slovaško in Madžarsko. “Trenutno opažamo, da zadnji ukrepi in povečan pritisk pri nadzoru dajejo učinek in da se tihotapci že izogibajo Avstriji,” ministrove besede povzema spletni novičarski portal 5min.at.
SLOVENIJA — Minister za gospodarstvo in dolgoletni vidni član SD Matjaž Han je v izjavi za medije tudi uradno potrdil, da je odločen in pripravljen kandidirati za predsednika SD na sobotnem kongresu stranke. Ob tem je dejal, da si želi povezati stranko, pri njegovem vodenju pa bo v ospredju ekipa, saj da stranka potrebuje moment enotnosti.
EVROPSKA UNIJA — Evropski parlament na včerajšnjem plenarnem zasedanju v Bruslju sprejel evropski migracijski pakt. Z njim so globalistični migrantoljubci še korak bližje temu, da z množičnimi migracijami preplavijo še tiste članice Unije, ki so se tej usodi do sedaj uspele izogniti. Pakt sicer še ni dokončno sprejetje, saj bo moral pred uveljavitvijo nove zakonodaje dokončno zeleno luč prižgati še Svet EU in za sedaj vsaj dve članici, Poljska in Madžarska sprejetju pakta nasprotujeta. Namen globalistov, da preplavijo članice z migranti tretjega sveta je sicer zakamufliran kot paket, katerega namen naj bi bil »celovita ureditev upravljanja migracij«. Pakt sestavlja deset zakonodajnih aktov, ki naj bi zagotovili hitrejše azilne postopke, boljše upravljanje meja in večjo solidarnost med državami članicami.