Brali smo

111

SLOVENIJA — V oddaji Signal so gostje Aleš Hojs nekdanji notranji minister, dr. Dario Križ častni konzul kraljevine Švedske in dr. Anton Olaj nekdanji generalni direktor policije govorili o nezakonitih migracijah, saj smo priča vedno večjim številom ilegalnih prehodov meje, ki prinašajo tudi izzive na področju varnosti in kriminala.

RUSIJA — Videti je, da se odvija nov poskus samih Rusov, da vržejo Putinov režim, ki korenini v boljševiški revoluciji iz leta 1917. Skupina ruskih prostovoljcev, ki se borijo na ukrajinski strani, je čez mejo z Ukrajino vstopila na ozemlje ruske regije Belgorod. Kot je poročala tiskovna agencija “RBC Ukrajina”, skupino sestavljajo pripadniki paravojaških enot, sestavljenih iz ruskih političnih disidentov: Legije svoboda Rusiji, Ruskega prostovoljnega korpusa in Sibirskega bataljona.

SLOVENIJA — Pogajanja med vlado in zdravniki so zašla v slepo ulico. Vlada se z zdravniki pogaja prek okopov in medijev, sindikalni predstavniki zdravnikov pa vladi zaradi neizpolnjenih obljub ne zaupajo več. Zbor za republiko tako predlaga, da v pogajanja kot mediator poseže nekdanji predsednik države Borut Pahor. V Zboru razumejo Fides, ki vladi ne zaupa več. Vlada je namreč podpisala dogovor z zdravništvom, ki ga nato ni izpolnila. Zastoj pogajanj je na tej točki prerastel v ideološko oz. “totalno vojno”.

IRSKA — Irski volivci so na petkovem dvojnem referendumu zavrnili oba vladna predloga za spremembo ustave. Vlada se je v predlogih zavzemala za bolj “inkluziven” in “enakopraven” jezik v irski ustavi, izraze, kot so materinstvo in dolžnosti matere, so namreč hoteli izločiti iz ustavne listine. 8. marca, ob mednarodnem dnevu žensk, je na Irskem potekal referendum, kjer se je tamkajšnja vlada zavzemala za spremembe ustave. Po besedah irskega predsednika vlade Lea Varadkarja so vladajoči skušali zamenjati nekatere do žensk “zelo seksistične in staromodne” besede in besedne zveze v ustavi. Predlog je zavrnilo 73,9 odstotka Ircev, zanj pa je glasovalo 26,1 odstotka.

SLOVENIJA — Sindikat zdravnikov Fides se je z izjavo za javnost odzval na zavestno širjenje neresnic o poteku stavke zdravnikov. Opozarjajo, da zdravniki tudi med stavko delajo 40 ur tedensko vključno z osmimi urami dežurstva. »Torej delajo poln delavnik, kar je tudi evropsko predpisana delovna norma za zdravnike, pogosto pa tudi več od polnega delavnika. Pacienti, ki pridejo v zdravstvene ustanove, tam vidijo zdravnike, ki delajo. In to so dejansko zdravniki na stavki, ki delajo toliko, kolikor dela večina zaposlenih v naši državi,« so zapisali v izjavi. »A vlada zopet teh zapletov zavestno ne rešuje, čeprav bi jih lahko rešila enostavno, kot jih je tudi v času covida, tako pa ravna zgolj zato, da lahko vpletene jemlje za talce in jih uporablja v svojih aktivnostih proti stavkajočim zdravnikom. Ker drugih argumentov nimajo. Poudarjamo, da na URI Soča zaposleni še naprej opravljajo svoje delo, medtem ko uveljavljajo svojo pravico do stavke,« pišejo v sindikatu zdravnikov.

RUSIJA — Nekateri zahodni mediji, kot sta Forbes ali Newsweek, analizirajo najnovejšo informacijo, po katerih je ukrajinskim oboroženim silam uspelo uničiti še eno rusko vohunsko letalo Beriev A-50.  Ukrajina je po informacijah, objavljenih v zahodnih medijih in ukrajinskih poročilih, že sestrelila dve ruski vojaški letali za zgodnje opozarjanje in opazovanje Beriev A-50, eno januarja in drugo prejšnji mesec. Lani pa je eno tovrstno letalo že bilo poškodovano med letenjem nad Belorusijo.

SLOVENIJA — Vladna namera, da se loti postavljanja migrantskih centrov brez kakršne koli konzultacije z lokalnimi skupnostmi, je naletela na njihov oster odziv. Zaradi postavitve azilnega doma v Središču ob Dravi bo potekala izredna seja treh občin, in sicer Središče ob Dravi, Ormož in Sv. Tomaž. Prisotni naj bi bili tudi predstavniki vlade.

EL SALVADOR–HAITI — Nayib Bukele, v zadnjem času vedno bolj priljubljen predsednik El Salvadorja, trdi, da lahko njegova administracija pomaga Haitiju, kjer vladajo izredne razmere. V državi je namreč popoln kaos, oblast so v nekaterih predelih prevzele celo tolpe. Na socialnem omrežju X je Nayib Bukele državi Haiti javno ponudil pomoč. “Nekaj let nazaj smo videli podobne fotografije v El Salvadorju. Tolpe so se kopale z lobanjami njihovih žrtev. Vsi “strokovnjaki” so nam pravili, da jih (tolp) ne bo mogoče poraziti, saj so neločljiv del naše družbe. Motili so se. Mi smo jih uničili. Enako je treba storiti na Haitiju.“

SLOVENIJA — »Če Věra Jourová misli, da bom popustila pri prizadevanjih za svobodo medijev in zaščito novinarjev v Sloveniji, se moti,« je jasna evropska poslanka Romana Tomc, ki je evropsko komisarko označila za kraljico dvojnih meril, saj ta na očitke o svoji vlogi pri političnem prevzemu RTV Slovenija po pričakovanjih ne odgovori. Evropska poslanka Romana Tomc v svojem nedavnem govoru pred evropsko komisarko za vrednote in transparentnost in podpredsednico Evropske komisije Věro Jourovo ni skoparila z besedami, komisarki je dala namreč jasno vedeti, da ji ne zaupa. »Govorite eno, delate drugo. Zahtevate transparentnost, vendar ste sami zelo netransparentni.«

RUSIJA — Ruski predsednik Vladimir Putin opozarja zahod, da je Rusija s tehničnega vidika pripravljena na jedrsko vojno, v primeru da Združene države Amerike v Ukrajino pošljejo svoje vojaške enote. Kar bi po njegovih besedah pomenilo resno stopnjevanje konflikta. »Z vojaško-tehničnega vidika smo seveda pripravljeni.« S temi besedami je v svoji zadnji izjavi za rusko televizijo pospremil Vladimir Putin, ki je odgovarjal na vprašanje novinarja, če je država dejansko pripravljena na jedrsko vojno. Nadaljeval je da bi ameriške vojaške sile v Ukrajini ali pa celo na ruskem ozemlju pomenilo neposredno grožnjo, katero bi Rusi težko prezrli.

SLOVENIJA — Poslanske skupine Svoboda, SDS, SD in NSi so danes v postopek v DZ vložile predlog za posvetovalni referendum o izvedbi projekta drugega bloka krške nuklearke (Jek 2), ki bi skupaj z ostalimi nizkoogljičnimi viri zagotovil stabilno oskrbo z elektriko. Referendum bi bil v drugi polovici novembra letos. Skladno z dogovorom je poslanska skupina SDS umaknila svoj predlog za referendum, ki ga je vložila sredi januarja, nato pa so vse poslanske skupine z izjemo Levice ter poslanca manjšin vložile nov predlog.

ISLANDIJA — Islandija je lansko leto sprejela približno tristo prosilcev za azil iz afriško-arabskega področja, posledice pa so že vidne. Kot poroča nemški medij Heimatkurier, je zaradi tega to otoško državo zajel val kriminala. Islandska izkušnja je tako še eden v dolgi vrsti primerov, ki dokazujejo, da multikulturalizem ne deluje.

SLOVENIJA — Poslanci SDS vložili noveli interventnega zakona in zakona o obnovi – po tem predlogu bi se finančno pomagali tistim, ki so hiše v času poplav šele gradili. Predlagani zakon bi imel pozitivne posledice, saj bo preprečil prekomerne posege v lastninske pravice prebivalcev, ki so v lanskih ujmah utrpeli veliko škodo na objektih, zemljiščih in lastnini.

image_pdfimage_print