SLOVENIJA — Poslanci DZ razpravljajo o spornem predlogu zdravstvenega interventnega zakona, ki mu ne nasprotuje le opozicija, kritični so tudi v SD. Da je predlog zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstva, dela in sociale ter z zdravstvom povezanih vsebin pripravljen brez iskanja kompromisov med deležniki, ki ga bodo izvajali niso poudarili le v stranki SDS ampak tudi stroka. Strokovno združenje izvajalcev zdravstvene in babiške nege Slovenije namreč opozarja, da ima predlog zakona poniževalni odnos do medicinskih sester.
POLJSKA — Iz slovenskega primera smo se naučili, da ima EU dvojne vatle o tem, kaj pomeni medijska svoboda v državah članicah. V letih 2020–2022 sta Evropska komisija in Evropski parlament ponavljala vnaprej naučene enovrstičnice o tem, kako si želi Janševa vlada podrediti medije. Ko se je nato to pod Golobovo vlado resnično zgodilo (in je to tudi sam priznal, češ, “zamenjati bi bilo treba janšiste”), EU gleda stran oz. Goloba celo hvali. Očitno je nova evrokratska vlada na Poljskem videla slovenski primer in ugotovila, da lahko kar takoj po “putinovsko” zatre medije, ki bi jo kritizirali. Avtoritarno “depolitizacijo” javnega medija v stilu Roberta Goloba so tam izvedli kar s pomočjo organov pregona.
SLOVENIJA — K vsesplošni nejasnosti, ki spremlja prihodnost slovenske energetske oskrbe, očitno prispevajo tudi severni sosedi. Avstrija ima dolgo zgodovino nasprotovanja jedrski energiji, tudi v Sloveniji, pri čemer si pomaga z dobro razvejano mrežo somišljenikov med političnimi akterji in nevladniki.
EVROPSKA UNIJA — Sodišče EU je v danes izdani sodbi ugodilo pritožbi snovalcev t. i. superlige, da pravila krovnih zvez Uefe in Fife (predsednik Čeferin), ki od organizatorjev novih tekmovanj zahtevajo njuno predhodno odobritev, predstavljajo kršitev prava EU. Uefa in Fifa sta zlorabili svoj monopolni položaj, je zaključilo sodišče.
SLOVENIJA — Po zadnjih podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bilo 14. decembra po 772 testiranjih potrjenih 146 okužb s koronavirusom. V zadnjem opazovanem tednu je bilo v 28 slovenskih bolnišnicah sprejetih 263 bolnikov zaradi akutne okužbe dihal, pri čemer je bilo 22 odstotkov potrjenih primerov covid-19.
ČEŠKA — Na češki fakulteti za umetnost v Pragi je prišlo do strelskega napada. Češki mediji poročajo o 15 smrtnih žrtvah, med katerimi je tudi napadalec. Šlo naj bi za 24-letnega Čeha z imenom David Kozak. Češka policija je potrdila strelski napad na praški Karlovi univerzi, ki se nahaja na trgu Jana Palacha in le 500 metrov stran od znamenitega Karlovega mostu v središču mesta. Češki mediji poročajo o 15 smrtnih žrtvah, med katerimi je tudi napadalec. Ranjenih pa naj bi bilo 24. Med njimi je veliko huje poškodovanih.
SLOVENIJA — »Teh 5 milijonov evrov bo omogočilo to, da čez 3 dni dobite plače, dobimo plače,« je v izjavi za Planet TV povedal predsednik uprave RTV Zvezdan Martič. Pogodba v vrednosti 5 milijonov evrov, ki sta jo nedavno podpisala predsednik uprave RTV Slovenija Zvezdan Martič z vršilcem dolžnosti urada vlade za narodnosti Janezom Doltarjem, se je znašla pod lupo Računskega sodišča RS. Pojavil se je namreč kup očitkov o spornosti finančno zajetne pogodbe.
ARGENTINA — Predsednik Jaiver Milei je v sredo zvečer razkril obsežen paket reform za argentinsko gospodarstvo t. i. megareformo. Pri tem je napovedal, da bo uporabil vrsto izrednih odlokov za razveljavitev ali spremembo več kot 300 zakonov. Libertarni voditelj je svoj ambiciozen načrt orisal v oddaji ‘Cadena Nacional’. Med spremembami je razveljavitev vsaj sedmih zakonov, ki jih je pred tem sprejel kongres, vključno z zakonodajo, ki ureja cene najema nepremičnin in dobavo blaga v trgovinah.
SLOVENIJA — “Kot predsednica hodi po tankem ledu. Seveda ima določene ingerence za to, kar je naredila, ampak kakšen vtis pa pušča v javnosti … Kaj je prioriteta te politične elite, je s temi pomilostitvami in s temi nagrajevanji pokazala,” glede ravnanja Pirc Musarjeve meni komentator Miran Videtič.
NEMČIJA — V nemškem mestu Köln je v soboto potekala obsežna protiteroristična operacija, potem ko so varnostne službe v Avstriji, Nemčiji in Španiji prejele informacije o načrtih islamistične teroristične celice, da bo v božičnem času izvedla več napadov po Evropi. Varnostne službe so po prejemu teroristične grožnje v kölnsko katedralo napotili pse, ki so izurjeni za odkrivanje eksploziva, oblasti pa so skušale zagotoviti, da na tem mestu teroristi niso že namestili naprav. “Zaradi opozorila o nevarnosti za kölnsko katedralo bo kölnska policija od danes zvečer izvajala posebne zaščitne ukrepe,” je dejal tiskovni predstavnik mestne policije. Več osumljenih teroristov so tudi aretirali.
SLOVENIJA — “Zaradi kupcev, ki niso poravnali svojih obveznosti do Mode Mi&Lan, je prišlo do tega, da zaposleni niso prejeli celotnih plač. Hudo mi je, če pomislim, da bi zaposleni v tem predbožičnem času ostali brez zasluženega plačila, zato sem se odločil, da v kolikor kupci do jutri ne bodo Modi Mi&Lan poravnali svojih obveznosti, bo, zavoljo plač, finančna sredstva (še dodatno) založila skupina Elektronček,” je sporočil Joc Pečečnik.
NEMČIJA — Izvršni direktor družbe Volkswagen Passenger Cars Thomas Schäfer je napovedal načrt za odpuščanje delovnih mest zaradi trenutne krize, s katero se sooča nemška avtomobilska skupina, ki že dolgo velja za enega najvplivnejših in najmočnejših proizvajalcev avtomobilov na svetu. »Z mnogimi našimi trenutnimi strukturami, procesi in visokimi stroški nismo več konkurenčni kot znamka VW,« je dejal Schäfer v sredo na skupščini sindikalnih poveljnikov v Wolfsburgu, kjer je sedež VW. 53-letnik je napovedal, da se bo podjetje zato moralo “lotiti kritičnih vprašanj vključno s kadri”.
SLOVENIJA — Pred skoraj devetimi leti sta v Parizu v prostore tednika Charlie Hebdo vstopila Saïd Kouachi in Chérif Kouachi. Brata alžirskega rodu sta tedniku zamerila norčevanje iz islamskega preroka. Zaradi tega sta ubila 12 ljudi. Danes v Slovenji spremljamo politični napad na karikaturista Dela, ki je tri visoke političarke upodobil kot razgaljene “Atlase”, v rokah katerih počiva celoten svet. Sta napada, vsaj v duhu, res tako različna? Pariški strelski pohod ni bil pregovorna “strela z jasnega”. Še pred pokolom novinarjev je bilo ogorčenje. Osem let pred usodnim dogodkom so islamske organizacije zaradi satiričnih upodobitev islamskega preroka preganjale medij na podlagi sovražnega govora. Tožbo so izgubile. Sledilo je fizično nasilje.
ŠVICA — Turško državljanko, ki je v Švici živela več kot 40 let, so izgnali iz države in ji naložili vrnitev domov, potem ko je švicarsko zvezno sodišče odločilo, da se ni uspela integrirati in je skoraj dve desetletji živela od socialne pomoči. Potem ko se je leta 2006 ločila od moža, je od marca 2006 do avgusta 2022 skoraj 17 let živela od davkoplačevalskih dajatev in v tem času prejela skupno več kot 373.000 evrov socialne pomoči.