SLOVENIJA — Preiskovalna komisija državnega zbora, ki preiskuje financiranje političnih strank, je v parlamentarni preiskavi naletela tudi na posle Tine Gaber in njenega nekdanjega partnerja Klemna Nicolettija. Oba naj bi bila vpletena v piramidno shemo, preko katere je bilo opeharjenih veliko ljudi. Z zadevo se bo zdaj ukvarjala policija.
NEMČIJA — Medtem ko se v Sloveniji soočamo z dodatnimi davčnimi obremenitvami in višanjem stroškov, se v Nemčiji, kjer je prav tako na oblasti levičarska koalicija, z recesijo spopadajo na drugačen način. Z letom 2024 se bodo znižali davki, kar pomeni, da bodo zaposleni v Nemčiji plačali lahko od sto pa do 1.600 evrov manj davka.
SLOVENIJA — Vodstvo RTV Slovenija opozarja na finančno luknjo, s katero se soočajo na nacionalni televiziji. V teh dneh je zaokrožila novica, da bo država pomagala z 10 milijonov visoko finančno injekcijo, a bodo rezi kljub temu nujni. Ne samo kulturni in umetniški program, globoki rezi so predvideni tudi za bogoslužje. Po poročanju časnika v uredništvu verskih oddaj načrtujejo občutno zmanjšanje prenosov nedeljskega bogoslužja. Letos so se odločili za 52 prenosov, prihodnje leto jih bo dvanajst, pri čemer dodajajo prenos bajramske molitve.
TURČIJA — Hasan Bitmez, poslanec iz opozicijske islamistične stranke Saadet, je umrl v bolnišnici v Ankari, je v televizijskem nagovoru povedal minister za zdravje Fahrettin Koca. »Na rokah imate kri Palestincev,« je za govornico besnel turški poslanec, nato pa se je zgrudil. Uradni posnetek iz parlamenta kaže, kako se je Hasan Bitmez med sejo zgrudil na tla, na pomoč pa so mu priskočili drugi poslanci, a mu niso mogli pomagati. Doživel je namreč srčni infarkt.
DANSKA — V protiteroristični operaciji v več delih Danske so pridržali več ljudi, ki jih sumijo načrtovanja terorističnega napada, je danes sporočila danska policija. Podrobnosti niso razkrili. Danska premierka Mette Frederiksen pa je ob robu vrha EU dejala, da racije kažejo na resnost groženje, s katero se sooča Danska.
SLOVENIJA — Stranka SDS je vladi predlagala črtanje vseh devetih členov zakona, s katerimi je vlada spremenila sistem “štempljanja”. To so med drugim beleženje dodatnih podatkov o delovnem času, obveščanje delavca o podatkih iz evidence ter višje globe in pooblastilo inšpektorjem za izrekanje glob v razponu. Po spremembi “štempljanja”, ki je povzročila pravi kaos, so se oglasili ne le delodajalci, ampak celo minister za gospodarstvo Matjaž Han, ki je priznal, da so spremembe neizvedljive in neživljenjske in da so “mogoče tukaj naredili napako”, ki jo je potrebno popraviti.
KATAR — Hamas je očitno tik pred kapitulacijo kot ISIS leta 2015. Voditelji Hamasa zapuščajo svoje luksuzne hotele v Katarju. Njihova varnost ni več zagotovljena. Tri mesece po največjem terorističnem pokolu v tem desetletju se bliža konec ene najbolj brutalnih terorističnih organizacij v sodobni zgodovini.
SLOVENIJA — Poslanka Levice Nataša Sukić je morala na socialnih omrežjih objaviti opravičilo Novi univerzi za številne laži, izrečene med potekom zakonodajnih postopkov. Gre za izjave, izrečene v času Janševe vlade, ko je državni zbor sprejemal protikoronske pakete zakonov.
MADŽARSKA — Evropska komisija je Madžarski odmrznila 10,2 milijarde evrov kohezijskih sredstev, potem ko je ocenila, da je Budimpešta sprejela ukrepe za reševanje vprašanja neodvisnosti sodstva. Milijarde evrov so bile zamrznjene zaradi “skrbi” glede človekovih pravic in pravne države na Madžarskem. Ta odločitev Evropske komisije je povzročila vrsto ostrih odzivov. Evropska ljudska stranka ter socialisti in demokrati so izrazili nestrinjanje v pismu, naslovljenem na predsednico Komisije Ursulo von der Leyen. Kritiki poteze Komisije pravijo, da se je s sprostitvijo sredstev mudilo, da bi Viktorja Orbana prepričali, da umakne blokado ključnih odločitev v zvezi z Ukrajino, ki so jih voditelji nameravali sprejeti na vrhu.
SLOVENIJA — Reprezentativne delodajalske organizacije (Gospodarska zbornica Slovenije, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, Trgovinska zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije, Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije) ugotavljajo, da je vlada pri interventnem zakonu v zdravstvu ponovno zamudila priložnost, da bi dokazala, da ji je mar do dialoga s predstavniki gospodarstva. Zato pozivamo poslance, naj ne podprejo za gospodarstvo najbolj spornih predlogov.
ARGENTINA — Libertarna žaga novega argentinskega predsednika že poje. Najprej je prepolovil število ministrstev in ukinil tista, ki so bila sama sebi namen. Zdaj bo devalviral nacionalno valuto peso za 50 odstotkov glede na ameriški dolar, s čimer se želi država spopadati s kroničnimi težavami, v katere so jih spravila desetletja peronistično-socialističnih vlad. Poleg tega pa je Milei napovedal močno zategovanje pasov – seveda na strani vlade, ne zasebnikov.
SLOVENIJA — Vlada Roberta Goloba se je namenila spremeniti ustavo. Če bodo predlagane spremembe sprejete, se bodo pristojnosti za imenovanje sodnikov, po predlogu Sodnega sveta, prenesle iz državnega zbora na predsednika republike. Ne samo to, obetajo se tudi spremembe sestave Sodnega sveta. Odslej naj bi bilo teh 11 namesto 15, 8 od teh (torej večino) pa bi imenoval Sodni svet sam, torej sodniki. Tako dr. Ernest Petrič kot dr. Mitja Deisinger predlogu ustavnih sprememb nasprotujeta.
PALESTINA — V hudih bojih s Hamasovimi teroristi v Gazi je bilo v zasedi ubitih deset izraelskih vojakov vključno z dvema poveljnikoma višjega čina in več častniki. Število izraelskih smrtnih žrtev se je v kopenski ofenzivi povzpelo na 115. Devet vojakov je bilo ubitih v bitki v osrčju Shejaiye, enem najsmrtonosnejših posameznih spopadov, odkar so izraelske čete vdrle v enklavo Gaza. Ben Basat je najvišji častnik IDF, ki je bil ubit v kopenski ofenzivi proti Hamasu. Vojska je obenem sporočila, da so bili še trije vojaki huje ranjeni,
SLOVENIJA — Vnukinja komunističnega cenzorja Boža Kovača se zopet razburja. Po tem, ko se je predsednica države v svoji kaviarsocialistični maniri potožila nad plačo, Nika Kovač ni smela izgubiti priložnosti, da se oglasi in na ogled postavi svojo mogočno krepost. Ni pa izdala, da svoje socialistične senzibilnosti kaže iz Paname.
KOLUMBIJA — Kolumbijski skrajni levičarski predsednik Gustavo Petro je konec tedna razveljavil uredbo, ki je kriminalizirala posedovanje in uživanje kokaina za osebno rabo. Po novem lahko Kolumbijci pri sebi hranijo en gram kokaina brez pravnih posledic.
SLOVENIJA — »Imamo pa v državi ljudi, ki bi danes to gradnjo ne samo lahko, ampak morali ustaviti, dokler zadeve nimajo zakonske podlage v celoti,« je prepričana Anja Bah Žibert, predsednica preiskovalne komisije o ugotavljanju zlorab in nezakonitosti pri gradnji povezovalnega kanala C0. Kot je napovedala, bo v začetku prihodnjega leta na zaslišanje pred komisijo vabljen tudi župan Zoran Janković.